Kurutulmuş Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2024

Kurutulmuş Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?


Kış aylarının vazgeçilmez doğal soğuk algınlığı çayı olan kuşburnu, hem rengi hem de lezzeti ile damaklarda inanılmaz bir tat bırakır. Kuşburnunu kışın hazır hale getirebilmek için yazın dalından koparıp, yapraklarından ve çiçeklerinden ayıklayarak bol su ile yıkamanız ve ardından güneşte kuruyana kadar bekletmeniz gerekir. Kurutmuş olduğunuz kuşburnunu serin bir yerde, cam bir kavanoz içinde kış ayına kadar muhafaza edebilirsiniz.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayı, soğuk algınlığından koruyucu antibiyotik içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca ses tellerini yumuşatarak boğazınızı rahatlatır. Kuşburnu çayı, doğal bir antioksidan ve C vitamini deposudur. Bu nedenle grip, ateşli hastalıklar ve nezle gibi hastalıkları daha çabuk atlatmanıza yardımcı olur. Kadınların özel günlerinde yaşadığı kasık ağrıları ve sancıların hafifletilmesine de katkıda bulunur.

Kurutulmuş Kuşburnu Çayı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 litre sıcak kaynamış su
  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kuşburnu


Kurutulmuş kuşburnu çayını, dilerseniz yaz aylarında taze toplayarak kurutabilir, dilerseniz de herhangi bir aktardan yeni kurutulmuş taze kuşburnu satın alabilirsiniz. Saklama ve kurutma koşullarını bilmediğimiz için, yaz aylarında kendinizin doğal ortamda güneş ışığı görerek daha sağlıklı bir şekilde kurutmanızı tavsiye ederim.

Bir litre suyu bir demliğe doldurarak kaynamak üzere ocağın üzerine alın. Daha sonra kurutulmuş olan kuşburnunu çiçeğinden ve yaprağından iyice ayıklayın ve musluğun altında tutup tozları gidene kadar iyice yıkayın. Suyunu süzerek kaynamış olan suyun içine atın. Kuşburnunun rengini ve doğal aromasını verebilmesi için beş dakika kadar kısık ateşte demleyin. Çayı sıcak olarak servis edin.

Ekstra Bilgiler

Kuşburnu doğal olduğu için tekrar tekrar üzerine su koyup kaynatabilirsiniz. Önemli olan, kuşburnunun rengini vermesidir. Rengini vermediği zaman o kuşburnunu dökün ve yeni kuşburnu ekleyin. Ayrıca kuşburnu gibi bitki çaylarını porselen demlikte demlemek, bitki çayının kalitesini artırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İzgi

12 Temmuz 2024 Cuma

Kurutulmuş kuşburnu çayı yaparken, kuşburnunun çiçeklerinden ve yapraklarından ayıklanması gerektiğini söylüyorsunuz. Peki bu işlemi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İzgi,

Kurutulmuş kuşburnu çayı yaparken, kuşburnunun çiçeklerinden ve yapraklarından ayıklanması önemlidir. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

1. Temizlik: Öncelikle kuşburnunu iyice yıkayarak üzerindeki toz ve kirlerden arındırın.
2. Ayıklama: Kuşburnunun üst kısmında bulunan çiçek artıklarını ve yaprakları dikkatlice koparın. Bu işlemi yaparken kuşburnunun meyve kısmına zarar vermemeye özen gösterin.
3. Kontrol: Ayıklama işlemi sırasında kuşburnunun bozulmuş veya çürümüş kısımlarını da kontrol edin ve ayırın.
4. Kurulama: Yıkama işlemi sonrası kurutma bezi veya kağıt havlu ile kuşburnularını kurulayın. Bu şekilde çayınızın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek daha temiz ve lezzetli bir kuşburnu çayı yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuşburnu Çayı Zararları

Kuşburnu Çayı Zararları